Услед неколико топлотних таласа праћених екстремним температурама ваздуха, који су забележени током јула, дошло је до пресушивања мањих водотокова, односно до несташице воде у ловиштима на територији Србије.
У таквим околностима задатак ловаца је да на вештачким појилима обезбеде воду за животиње, брину о дивљачи и прате активности предатора.
У Србији је претходног месеца само у једном дану регистровано 628 пожара на отвореном, који су оставили несагледиве последице на пољопривредно земљиште, шумске комплексе и инфраструктуру.
У Шумадији је ватреном стихијом било захваћено више од 200 хектара отвореног простора, а на терену су, уз ватрогасце, били и ловци.
Због екстремно високих температура, Управа за шуме Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде дефинисала је препоруке корисницима ловишта у таквим условима.
Високе температуре у дужем временском периоду, како је наведено, могу негативно утицати на виталност дивљачи у ловиштима, а посебно се уочава недостатак природне воде услед пресушивања извора и водотокова.
Управа за шуме препоручила је корисницима ловишта да у условима екстремно високих температура, а у циљу примене одрживог и одговорног ловног газдовања, ограниче активности ловаца у ловиштима.
Извештава новинарка РТК Бојана Крстић.
