Последице суше у Србији нису равномерно распоређене.
Усеви су у појединим кртајевима у одличном стању, док су у неким деловима земље јако лоши, изјавио је за Телевизију Крагујевац Драган Гламочић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Како је навео, у Шумадији ће ово бити једна од бољих година.
Што се тиче афричке куге свиња, министар је нагласио да се последњих дана бележи мањи број нових случајева.
Говорећи о суши у Србији, ресорни министар Драган Гламочић је рекао да је ова година роднија од претходних и од петогодишњег просека, као и да хране има довољно и за домаћу потрошњу и извоз.
Како је навео, јужно од Саве и Дунава кише су падале и усеви су у одличном стању, док је у Војводини кукуруз заустављен у једној фази вегетације.
Министар је подсетио да су од афричке куге угинуле 36.632 свиње, а болест је регистрована у седам округа, 13 општина и 62 насељена места, уз 930 заражених газдинстава.
Он је нагласио да је у последњих десет дана ситуација мирнија и да се бележи мањи број нових случајева.
Министар Гламочић је нагласио да нема простора за опуштање и да је неопходно задржати највиши ниво биосигурности.
То подразумева постављање дезобаријера на критичним локацијама, појачану контролу уласка и изласка из заражених подручја и додатно јачање контрола на граничним прелазима ради спречавања нелегалног уноса животиња, производа животињског порекла и друге ризичне робе.
Извештава новинар РТК Зорица Савић Ранковић.
