Данас истиче други застој у отплати кредита који је трајао у августу и септембру, а банке су обавезне да писмом или електронским путем пошаљу клијентима предлог плана отплате са алтернативама, док ће они моћи да банкама одговоре у року од седам дана.
Дужници који по истеку другог мораторијума у отплати обавеза банкама не затраже од банке неку од посебно понуђених опција, аутоматски пристају на план отплате који им је банка предложила и доставила, саопштило је Удружење банака Србије.
Основни и општи модел који банке предлажу је да се камата настала у претходном периоду расподели на остатак дуга чија отплата ће бити продужена за период трајања мораторијума на отплату.
Други мораторијум који је трајао два месеца прихватило је 82 одсто грађана и 69 одсто предузећа, а укупна вредност заустављених обавеза износи скоро милијарду евра.