На Свечаној академији Центра за неговање традиционалне културе „Абрашевић“ поводом 200 година од рођења кнеза Михаила, у Књажевско-српском театру представљен је музички диск са мелодијама из времена кнеза Михаила Обреновића.
Публика је могла да ужива у музици и игри тог времена, у извођењу Великог народног оркестра и Фолклорног ансамбла „Абрашевића“.
О друштвено-политичким приликама и историјском контексту тог времена говорио је Ненад Карамијалковић, директор Завода за заштиту споменика културе Крагујевац, а изведени су и делови из драме „Кнежев запис“ Владимира Ђорђевића.
Крагујевчани су имали несвакидашњу прилику да виде Градске игре које су се уз музику играле на баловима и скуповима у време кнеза Михаила Обреновића.
То је подсећање на нека мирнија и можда лепша времена.
Музика из доба кнеза Михаила Обреновића је у себи носила поруку љибави и мира, а имала је, како стручњаци оцењују, и неки посебан, градски шарм.
Нотни записи старих игара стигли су из архиве Матице Српске и до сада нису снимани и објављивани.
Све је рађено у тонском студију Абрашевића, у аранжманима Зорана Мијаиловића и Марка Лазовића, и у извођењу Великог народног оркестра. Фолклорни ансамбл извео је игре тог времена.
У Србију, током владавине кнеза Михаила Обреновића долазе музичари и композитори из читаве Европе, па се баш тај период сматра и почетком стварања грађанске музике код нас.
И сам кнез је написао песму „Што се боре мисли моје“.
Музику за ову песму је урадио Алојз Калауз и данас се сматра једном од најлепших песама староградске музике.
Извештава новинар РТК Нина Бајић.