Навршено 19 година од НАТО агресије

Данас се навршава деветнаест година од НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије.

Операција је извршена без одобрења Савета безбедности. Бомбардовање је трајало од 24. марта до 10. јуна 1999. године.

У 78 дана свакодневног бомбардовања земље тешко су оштећени инфраструктура, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе, цркве и манастири.

Крагујевац је скоро 80 дана бомбардовања претрпео срећом без иједне жртве, али је било повређених грађана приликом рушења бројних објеката.

Град је остао без „Заставе“, а у бомбардовању су уништене и крагујевачке касарне.

НАТО бомбардовање је почело 24. марта 1999. године у 19:45 ваздушним нападима на војне циљеве у тадашњој Савезној Републици Југославији.

Касније су се проширили на цивилне и привредне објекте, међу којима су биле школе, болнице и институције од културно-историјског значаја.

Материјална штета која је нанета тадашњој земљи кретала се од процењених 30 до 100 милијарди америчких долара.

На жалост бомбардовање је однело и велики број живота. Тачан број жртава није званично саопштен, али процене српске стране су да је живот изгубило између 1200 до 2500 људи међу којима је било и деце.

Рањених је било око 6000 хиљада. Бомбардовање је прекинуто 10. јуна 1999. након 78 дана непрекидних напада, потписивањем војно-техничког споразума о повлачењу југословенске војске и полиције са Косова и Метохије.

У Савету безбедности истог дана је усвојена и Резолуција 1244 према којој СР Југославија задржава суверенитет над Косовом и Метохијом, које постаје и међународни протекторат под управом УНМИК-а и КФОР-а.

У том периоду у Централну Србију је избегло са војском и полицијом више од 200.000 косметских Срба и других неалбанаца.
НАТО бомбардовање је од Другог светског рата било највећи војни сукоб на простору Србије и Црне Горе.

Током бомбардовања Крагујевац је нападнут једанаест пута. Људских жртава у нашм граду није било, али је више од 200 суграђана задобило лакше и теже повреде. Огромна материјална штета је начињена на индустријским, цивилним и објектима од културног значаја.

Најгоре је страдала фабрика „Застава“, а погођени су и касарне „Милан Благојевић“ и „Војвода Радомир Путник“, војно складиште Лесковац код Кнића, Пошта у насељу Аеродром и објекти у близини Железничке станице.

Од детонација су оштећени Музеј „21. октобар“ и Историјски архив Шумадије, као и стамбени објекти.

У последњем нападу на наш град, 30. маја пројектилом је уништен антенски стуб средњеталасног предајника Радио Крагујевца.

Извештава новинарка РТК Љубица Гужвић.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *