У Музеју 21. октобар, одржан је округли сто под називом „Осамдесет година од краја Другог светског рата: историја и поруке“ којим је обележено осам деценија од краја највећег ратног сукоба у историји.
Учесници скупа били су еминентни стручњаци из области Другог светског рата, као и представници Спомен подручја Доња Градина из Републике Српске.
Историчари су представили истраживања на тему социјалне историје током ратних година, окупационог система и његовог функционисања у областима и градовима, али и контекста ратних збивања нарочито током прве ратне године на простору Србије 1941. године.
Један од предавача био је др Милан Кољанин, водећи истраживач и познавалац Холокауста, репресије нацистичког режима.
Коаутор је Сталне историјске поставке у Музеју „21.октобар“ и недавно, представник Владе Србије приликом обележавања ослобађања злогласног логора Матхаузен у Аустрији.
Теме предавања биле су окупација у Крагујевцу, Пожаревцу, Рудничко – таковском крају, историографија НДХ и концентрационог логора Јасеновац са акцентом на стратишту Доња Градина.
Организатори програма су Спомен парк „Крагујевачки октобар“, Историјски архив Шумадије, Удружење Срба из Хрватске „Никола Тесла“ и Град Крагујевац.
Извештава новинарка РТК Слађана Обрадовић Чукарић.