Реконструкција фасада 22 објекта у најужем градском језгру одвијаће се сукцесивно, а након завршетка овог обимног посла центар Крагујевца добиће потпуно нов изглед, изјавио је градоначелник Никола Дашић приликом упознавања са динамиком радова на згради некадашње „Просвете“ и стамбено-пословном објекту са фигурама Атласа у Пешачкој зони.
Пројекат уређења фасада у централном градском језгру, започет крајем прошле године радовима на згради некадашње „Просвете“, настављен је ревитализацијом спољашњег изгледа стамбено- пословног објекта у Пешачкој зони, Крагујевчанима познатијег као зграда са Атласима.
С обзиром на то да је реч о грађевинама које су под заштитом, радови су специфични, јер извођачи не знају шта их очекује након уклањања првих слојева који су оштећени.
Детаљном студијом ревитализације старог градског језгра, коју је крајем 2020. године урадио крагујевачки Завод за заштиту споменика културе, обухваћена су 22 објекта изграђена крајем 19. и почетком 20. века, која сведоче о историји архитектуре Крагујевца.
На овај начин фасаде неких од најстаријих и најзначајнијих објеката у Крагујевцу биће сачуване у оригиналном изгледу стилских одлика и декоративних елемената, а као нове, уређене и осветљене, допринеће лепшем изгледу централног градског језгра.
Извештава новинарка РТК Бојана Крстић.
