На Правном факултету Универзитета у Крагујевцу већ три године ради Правна клиника за заштиту од дискриминације и имовинске односе породичног права.
Под надзором професора, асистената и адвоката, студенти пружају бесплатну правну помоћ онима који због социјалне угрожености на други начин нису у могућности да остваре права која им правни поредак признаје.
Клиничко правно образовање је интерактивни метод едукације студената права, који има за циљ да их обучи у неким практичним вештинама које ће им бити потребне да би своју будућу професију обављали компетентно, савесно и са високим професионалним моралом.
Другим речима, то је метод „учења из искуства“. На Правном факултету Универзитета у Крагујевцу Правна клиника корисницима пружа опште информације и правне савете и помаже у састављању различитих дописа и поднесака из области породичног и облигационог права.
Првенствени циљ оснивања Правне клинике јесте да омогући студентима да се уче практичним вештинама и професионалној одговорности и на тај начин постану свесни сопствене одговорности пред клијентима, судом и својом професијом.
Други главни задатак Правних клиника је да обезбеде бесплатну правну помоћ за сиромашне, избеглице, жртве породичног насиља, Роме, односно за оне друштвене групе које се налазе у ризику од социјалне искључености.
Извештава новинарка РТК Зорица Савић Ранковић.