Председник Србије Александар Вучић допутовао је данас у Давос, где ће до 19. јануара присуствовати годишњем састанку Светског економског форума.
Председник Вучић ће том приликом имати бројне билатералне сусрете са светским званичницима, а предвиђени су и састанци са представницима међународних организација, финансијских институција и водећих глобалних компанија, који учествују на Светском економском форуму.
Србију на Давосу представља и министарка културе Маја Гојковић.
Током тродневног боравка у Давосу, Вучић ће присуствовати низу скупова светских лидера, међу којима и сесији на тему Дипломатски дијалог о Западном Балкану.
На 53. годишњем заседању Светског економског форума у Давосу и ове године се окупила светска економска и политичка елита, поново у свом традиционално термину, у јануару.
У познатом швајцарском зимовалишту, „олтару глобализације“, окупили су се најбогатији и најмоћнији људи света.
Ове године је рекордних око 2.700 учесника, из око 130 земаља, а најављено је више од 400 састанака и сесија у оквиру Форума.
Учествује и више од 50 шефова држава и велики број представника компанија из целог света.
Међу учесницима су и лидери из региона, попут Едија Раме, затим специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, највиши званичници ЕУ и европски лидери, попут председнице Европске комисије Урсуле вон дер Лајен, немачког канцелара Олафа Шолца и других.
Главне теме су, према најавама организатора, како решити глобалне економске и еколошке изазове, рат у Украјини и бројна друга актуелна питања.
Оснивач Светског економског форума у Давосу, Клаус Шваб, изјавио је да се свет налази у периоду реглобализације, да постаје међузависнији, али да ће, са друге стране, бити много више односа на основу поверења.
„Данашњи свет је на критичној прекретници. Пандемија ковида-19 и рат у Украјини уздрмали су већ крхки глобални систем. Економски раст у највец́им светским економијама је у застоју и даље расту цене хране и енергије, објавили су организатори овогодишњег WЕФ-а у Давосу.
Истичу да се свет по први пут од 1970-их суочава са несигурном неравнотежом раста и инфлације који се крец́у у супротним смеровима.
Све се то дешава упоредо са повец́аном гео-економском фрагментацијом, рањивошћу финансијског сектора, укључујуц́и повец́ане цене имовине и високе нивое дуга, а климатска криза измиче контроли, наводи WЕФ.
Упозорава да би, ако се свет не позабави тим међусобно повезаним ризицима, ова, како је раније најављено, „деценија акције“ могла да постане „деценија неизвесности и крхкости“.
WЕФ истиче да жели да у контексту ових до сада невиђених околности реафирмише вредност и императив дијалога и јавно-приватне сарадње и то, не само да би се кретао кроз тренутне каскадне кризе, вец́ да би покренуо опипљиву и системски позитивну промену на дужи рок.
Организатори форума истичу да већ више од 50 година WЕФ пружа простор лидерима да се укључе у међусобна разматрања у духу побољшања стања у свету и да никада та мисија није била важнија.
ИЗВОР: Танјуг