Протест студената у блокади и грађана који их подржавају, главни програм на Славији

На Тргу Славија у Београду одржава се протест студената у блокади и грађана који их подржавају, а због протеста је саобраћај блокиран у централним градским улицама, као и на Бранковом мосту, Газели и још неким важним саобраћајним чвориштима.

Протест је био заказан код Дома Народне скупштине, али је представница студената у блокади позвала окупљене да крену ка Славији наводећи да ће тамо бити главни програм протеста.

На бини на Славији обратили су се представници студената у блокади и навели да ће протестовати до испуњења захтева и да неће дозволити, како су навели, да било ко напада и туче студенте, нити да их лаже, као ни да они који подржавају студенте трпе претње и притиске.

Наступио је и блокадни хор.

Окупљени скандирају „Пумпај“, праве буку звиждањем и дувањем у пиштаљке и вувузеле и носе бројне заставе Србије и факултета, као и транспаренте.

Студенти у блокади и грађани претходно су се окупили на четири локације у граду – на Тргу Републике, Аутокоманди, Булевару Краља Александра и на кружном току код Општине Нови Београд, одакле су у колонама стигли до Скупштине Србије.

У Дечанској улици паркирани су трактори којима је на протест стигла група пољопривредника.
Око Дома Народне скупштине, где је протест требало да буде одржан, су припадници полиције у опреми за разбијање демонстрација, а јаке снаге полиције и Жандармерије су и око Скупштине града Београда.

Преко пута Дома Народне скупштине су трактори који окружују Пионирски парк, у којем су од 6. марта студенти који желе да похађају наставу.

Студенти у блокади Факултета ликовне уметности и Факултета политичких наука довезли су на протест велику дрвену фигуру Тројанског коња на точковима, док су се студенти који су се окупили на Студентском тргу на протест дошли са четири лутке које, како су навели, симболизују четири студентска захтева.

На скупу за сада није било већих инцидената, а припадници МУП-а ухапсили су пре почетка протеста В. Б. (53), који је данас око 12.45 часова, на углу улица Кнеза Милоша и Булевара Краља Александра, рекао редарима да код себе има две бомбе и да жели да разнесе зграду Председништва, али провером нису пронађене експлозивне направе.

На фотографијама објављеним на друштвеним мрежама види се да на протесту учествују и опозициони политичари, међу којима и Мирослав Алексић, Ђорђе Станковић, Милош Јовановић, Бранко Миљуш, као и некадашњи председник СР Југославије и некадашњи председник ДСС Војислав Коштуница и некадашњи министар и председник Нове Србије Велимир Илић.

Један од опозиционих политичара, Горан Јешић, поделио је на свом налогу на друштвеним мрежама објаву у којој се позива на вешање председника Александра Вучића.

Посланица Посланичке групе Србија центар-Срце Тијана Перић Дилигенски објавила је фотографију са данашњег протеста, уз натпис „Мартовске иде“.

„Мартовске иде“ је у римском календару био назив за 15. март, када је одржавана свечаност у част бога Марса и војна парада, а тај израз је након римског доба добио ново значење, пошто је управо на тај датум 44. пре нове ере убијен Јулије Цезар.

На снимцима направљеним пред протест види се и студент Теолошког факултета Универзитета у Београду који даје благослов ветеранима 63. падобранске бригаде испред ПМФ-а пред њихов полазак ка Скупштини Србије, где ће, како тврде, данас штитити окупљене на протесту.

Студенти у блокади су у објавама на друштвеним мрежама навели да позивају на миран протест, али су претходно позвали да се на скуп не долази са децом и кућним љубимцима.

Највиши државни званичници, као и МУП апеловали су да скуп протекне у миру и нагласили да ће држава заштитити институције и да ће сви који буду угрожавали мир бити ухапшени.
На мир су позвали и патријарх српски Порфирије, као и муфтија Исламске заједнице Србије Мухамед Јусуфспахић.

Групе студената од краја новембра блокирају факултете у Србији, тражећи испуњење четири захтева – објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, одбацивање оптужби против студената и грађана приведених током протеста, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане током блокада и повећање издвајања за факултете за 20 одсто.

Иако су надлежне институције и предузећа у више наврата објавили обимну документацију о реконструкцији Железничке станице у Новом Саду, председник Србије донео одлуку о помиловању 13 особа приведених током блокада, против особа које су нападале студенте на блокадама покренути поступци, а Скупштина Србије усвојила измене Закона о високом образовању, студенти у блокади и даље тврде да њихови захтеви нису испуњени.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *