У сусрет 14. новембру – Светском дану борбе против дијабетеса, у Универзитетском клиничком центру Крагујевац у току је скрининг на дијабетичку ретинопатију.
Лекари Клинике за офталмологију, у обе специјалистичке амбуланте, до 15. новембра од 12 до 14 часова, прегледаће вид код особа које имају дијабетес.
Према подацима из Истраживања здравља становништва Србије за 2019. годину, 8,3% старијих од 20 година изјавило је да има шећерну болест.
У нашој земљи овај здравствени проблем има више од 700 хиљада људи.
Трошкови здравствене заштите особа које болују од дијабетеса двоструко или троструко су већи у односу на особе које не болују од шећерне болести.
Велики јавно-здравствени значај придаје се типу 2 дијабетеса, који се среће код више од 90% свих болесника са шећерном болешћу.
Офталмолози Универзитетског клиничког центра, у оквиру овогодишње кампање, организују контролне прегледе.
Дијабетес је главни узрок слепила, отказивања бубрега, срчаног или можданог удара и ампутације доњих екстремитета.
Здрава исхрана, физичка активност и избегавање употребе дувана могу спречити или одложити дијабетес типа 2.
Поред тога, дијабетес се може лечити и његове последице се могу избећи или одложити лековима, редовним прегледом и лечењем компликација.
Светски дан борбе против дијабетеса је највећа светска кампања која је посвећена подизању свести о шећерној болести.
Међународна федерација за дијабетес и Светска здравствена организација су је покренуле 1991. године као одговор на растућу здравствену претњу коју представља дијабетес.
Извештава новинарка РТК Нина Бајић.