Славица Ђукић Дејановић са студентима о миграцијама младих

Истраживања у вези са миграцијом студената које је спровео Кабинет министарке без портфеља Славице Ђукић Дејановић која је задужена за демографију и популациону политику представљена су студентима крагујевачког Универзитета.

Пројекат „Утицај миграција на животне путеве и раскршћа студената“ организован је у сарадњи са Министарством просвете, науке и технолошког развоја и Републичким заводом за статистику.

Од 11 хиљада анкетираних студената у Србији једна трећина њих жели да напусти земљу.

Од оних који су отишли из Србије сваки пети има завршен факултет.

У Србији су у 2017. години рођенe 64.894 бебе а исте године умрло је 103.722 становника наше земље, истакла је министарка без портфеља Славица Ђукић Дејановић задужена за демографију и популациону политику и додала да наша земља остаје без 40 хиљада људи годишње.

Када се том броју дода и одлив младих и школованих људи који Србију напустe одласком у иностранство у потрази за послом и бољим животним стандардом долази се до новог броја од 16 хиљада људи.

Статистика упозорава да је демографска слика Србије свакога дана у све горем положају па је држава одлучно решила да предузме озбиљне кораке у решавању овог питања.

На питање да ли би радије остали у земљи после завршених студија или би се определили за одлазак у иностранство студенти крагујевачког Универзитета имају подељена мишљења.

Србију је према статистичким подацима у периоду од 2002. до 2011. године у потрази за послом напустило око 150 хиљада младих људи просечне старости 27,8 година.

Тенденција миграција се наставља а најзаинетресованији за одлазак у иностранство су млади са завршеним факултетом Медицинских наука или они који су студирали техничке науке.

Да би студенти остали у земљи после завршених студија потребно је да имају обезбеђено радно место, да пронађу посао у струци, да добију финансијска средства за покретање сопственог посла, кредит за решавање стамбеног питања, кредит за таленте и младе научнике.

У наредном периоду предстоје озбиљни задаци у истраживању тржишта за потребама високообразовних кадрова али и школовању младих на факултетима у Србији одређених струка како би се спречио одлив високошколаца.

Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *