Уклањањем депоније на Кошутњачком вису ЈКП Шумадија Крагујевац започело је са реализацијом пројекта „Од депонија до зелених простора“ који предвиђа уклањање дивљих депонија са територије града Крагујевца.
Пројектом је предвиђено организовано сакупљање мешовитог отпада на осам локација са укупном количином од преко 250 кубних метара.
По Јавном конкурсу за суфинансирање реализације пројекта превенције нелегалног одлагања отпада и уклањања у 2025. години, које је расписало Министарство заштите животне средине Републике Србије, граду Крагујевцу одобрена су средства за пројекат „Од депоније до зеленог простора“ чији је циљ смањење загађења, спречавање даље контаминације земљишта, ваздуха и воде и заштита здравља грађана.
Укупна вредност пројекта износи 1.071.000 динара, од чега је учешће Министарства 80%, а града Крагујевца 20%.
Поред физичког уклањања отпада, циљ овог пројекта је и подизање свести и едукација становништва о значају правилног одлагања отпада, као и одрживо управљање ресурсима како би се створила трајна побољшања у свим сегментима очувања и заштите животне средине.
Пројекат „Од депоније до зеленог простора“ би требало да се заврши до 1. септембра до када ће отпад бити уклоњен са осам локација у граду.
Извештава новинар РТК Дарко Милошевић.
