Према истраживањима, која се у циклусима обављају при Институту за онкологију Факултета медицинских наука у Крагујевцу и у још шест лабораторија у свету, доказано је да дувански дим готово дупло више штети људским ћелијама у односу на електронске уређаје за конзумацију дувана.
Пројекат „Свет без дуванског дима“ започет је у Америци 2018. године, а професори са крагујевачког Универзитета добили су финансијски грант и у пратнерству са Универзитетом из Италије започели истраживања о штетности утицаја дуванског дима на људске ћелије.
У просторијама Института Факултета медицинских наука у Крагујевцу налази се једна од седам светских лабораторија за испитивање штетног утицаја дуванског дима на људски организам.
У овој лабораторији заједно са професорима раде асистенти и студенти медицине са циљем да потврде резултате о штетности дуванског дима на људске ћелије у односу на нове технологије за дистрибуцију дувана и електронске цигарете.
Иста истраживања, са идентичним материјалом понављају се у седам различитих лабораторија широм света од којих је једна у Крагујевцу.
Научни тим из Србије састао се недавно у Италији са колегама из других лабораторија који раде на истом пројекту и том приликом размењена су знања и искуства из првог циклуса овог експеримента, где је потврђено да дувански дим готово дупло више штети људским ћелијама у односу на електронске уређаје за конзумацију никотина.
Да би се добили проверени и тачни резултати, за ово испитивање узоркована је крв пушача, непушача као и пацијената са грудног одељења Универзитетског клиничког центра који болују од хроничне опструктивне болести плућа, која је повезана са конзумацијом цигарета.
Циљ ових научника је да се у будућности у Крагујевцу отвори центар за испитивање штетности дуиванског дима и свега што има утицај на животну средину.
Извештава новинар РТК Марина Голубовић Миленковић.