Мала путна апотека може бити добар сапутник за годишњи одмор.
Фармацеути и лекари препоручују да се у њој нађе неколико препарата и лекова који ће бити од велике користи, у случају непредвиђених околности.
Путна апотека предтавља прву помоћ у решавању здравствених тегоба, када пацијент на основу упутстава може самостално да користи лекове и препарате.
Палета лекова и препарата које би неизоставно требало понети на пут садржи аналгетике и антипиретике, односно лекове против болова, мучнине и алергија, као и лекове за обарање високе температуре, надокнаду течности и електролита.
Не треба изоставити ни оно што је неопходно за прву помоћ код повреда, препарате за заштиту од сунца, таблете и спрејеве против болова у грлу.
Осим тога, фармацеути препоручују да се не пут не креће без капи за нос, капи за негу ока и препарата који ефикасно делују код прехлада.
Лекови које садржи путна апотека углавном се купују, а њихова цена креће се од 100 до 200 динара.
За путну апотеку потребно је, у просеку, извојити од 1.500 до 2.000 динара.
У апотекама се по наруџбини, али у договору са изабраним лекаром, израђују посебни препарати, магистрални лекови које пацијенти могу да купе или набаве на рецепт.
Пред полазак на море или планину посебна препорука важи за набавку тоника или крема које штите од сунца.
Могу се купити у трговинама, али су и до неколико пута скупљи у односу на препарате који се праве у оквиру Апотекарске установе .
Према речима фармацеута, највише се купују аналгетици и антипиретици.
Ове лекове користи највечи број људи свих узраста, од беба до најстаријих.
Велико је интересовање и за куповину антибиотика, али се ови лекови у апотекама могу набавити искључиво уз лекарски рецепт.
Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.