Изградња споменика Успење, Спомен собе и додела станова члановима Удружења у неком ранијем периоду, најзначајнији су резултати у 30-огодишњем раду Удружења ратних војних инвалида и породица погинулих бораца Крагујевац, рекао је Милан Андрић, председник Удружења, на Свечаној академији поводом три деценије постојања ове организације.
Он је додао да ће Удружење и у наредном периоду настојати да, у сарадњи са локалном самоуправом, обезбеди одређене погодности за своје чланове, али и да се постојеће бенефиције за ратве војне инвалиде и породице погинулих бораца подигну на виши ниво.
Споменик Успење подигнут је баш на иницијативу Удружења ратних војних инвалида и породица погинулих бораца Крагујевац, 2007. године у центру Крагујевца и представља симбол страдања Крагујевчана у ратовима од 1990. до 1999. године.
У просторијама удружења налази се Спомен соба у знак сећања на 96-оро наших суграђана који су трагично изгубили животе у оружаним сукобима од 1991. до 1999. године.
У Удружењу кажу да је последњи Закон о правима бораца, војних инвалида, цивилних инвалидарата и чланова њихових породица добар.
У овом крагујевачком удружењу наводе да је сарадња са локалном самоуправом и садржајна и квалитетна и очекују да се она настави на истом нивоу, док од ресорног Министарства Удружење ратних војних инвалида и породица погинулих бораца очекује бољи третман.
Представници града наглашавају да Крагујевац негује културу сећања на све страдале Крагујевчане.
Удружење РВИ и ППБ Крагујевац је организација која је основана ради заштите и пружања помоћи ратним војним инвалидима и породицама погинулих бораца у оружаним акцијама оде 1990. до 1999. године.
Од оснивања, кроз удружење је прошло 395 чланова, данас их има 112, а надају се да неће добити нове.
Поводом 30 година постојања, заслужним појединцима и организацијама уручене су плакете, признања и захвалнице, као и награде ауторима најбољих радова на ликовном конкурсу.
Извештава новинар РТК Нина Бајић.