Према подацима Института за јавно здравље “Др Милан Јовановић Батут“ из 2023. године, у нашој земљи од малигних болести оболи око 42 хиљаде становника, а битку са овим болестима изгуби око 22 хиљаде људи.
Традиционална, 61. Канцеролошка недеља, у организацији истоимене секције Српског лекарског друштва, отворена је у Београду.
Овај тродневни скуп окупио је водеће домаће, али и светске стручњаке из области онкологије који ће разменити знања и искуства из клиничке праксе у овој области медицине.
Истовремено, одржава се и 37. симпозијум медицинских сестара-техничара онколошких установа Србије.
Директорка Републичког фонда за здравствено осигурање Сања Радојевић Шкодрић је подсетила да је почетком ове године српска онкологија добила највеће проширење листе лекова.
„Одобрене су укупно 22 терапије, међу којима је 16 најсавременијих лекова за лечење онколошких пацијената попут карцинома дојке, плућа , простате и дебелог црева“, истакла је директорка РФЗО.
Овај важан међународни скуп отворио је Иван Марковић, председник Канцеролошке секције Српског лекарског друштва који је рекао да се сва сазнања из области онкологије која стижу током читаве године сублимирају на последњем регионалном састанку у организацији СЛД.
„Лекари који се баве лечењем онколошких пацијената добили су информације које су им битне, шта су стандарди у овом тренутку“, рекао је Марковић.
Запажено учешће на 61. Канцеролошкој недељи имају наставници и сарадници Факултета медицинских наука у Крагујевцу са Катедре за онкологију и радијациону терапију, као предавачи и модератори.
Шеф Катедре за ужу специјализацију онкологије, проф. др Марко Спасић нагласио је да није занемарљиво ни учешће младих лекара, специјалиста али и лекара на специјализацијама из различитих области медицине који су препознали значај актуелности из области онкологије.
Централне теме ове године су рак дојке, карционом плућа, меланом, дигестивна онкологија, карцином ендометријума, као и тумори главе, врата и лимфоми.
Извештава новинар РТК Нина Бајић.