У Београду данас протест студената у блокади, званичници апелују да скуп протекне мирно

У Београду ће данас бити одржан протест студената у блокади, а највиши државни званичници апеловали су да скуп протекне у миру и без инцидената.

Око Дома Народне скупштине, где протест треба да буде одржан, постављена је ограда.

У Београд су синоћ, после вишедневног пешачења из других градова, стигли студенти у блокади и активисти како би учествовали на протесту, а београдске колеге организовале су им дочек на Теразијама.

Окупљени су се разишли пола сата после поноћи.

У главни град су стигли студенти који су пешачили из Новог Сада, Суботице, Крагујевца, Ниша, Краљева, Ужица, Крушевца, Вршца, Чачка, Ваљева, Лознице.

Теразијама је прошла и група бајкера, као и пољопривредника са тракторима.

Њих су дочекали београдски студенти у блокади и грађани уз скандирање и дување у пиштаљке, вувузеле и ударање у бубњеве.

Студентима у блокади обезбеђен је смештај у зградама факултета, али и у неким средњим школама.

Теразије и околне улице биле су синоћ препуне учесника скупа који су правили буку, а део њих је код Пионирског парка провоцирао студенте који желе да похађају наставу и који су од 6. марта у Пионирском парку.

Код Пионирског парка било је инцидената, а оштећени су трактори који су паркирани око шатора у којима су студенти који желе да похађају наставу.

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је да је током ноћи у близини Пионирског парка било више инцидената и да је приведено 13 лица.

Дачић је рекао да су нека лица приведена због ремећења јавног реда и мира, да је већина трактора постављених око Пионирског парка оштећена, да је било покушаја паљења трактора, покушаја да се одгурају на пут, гађања учесника скупа у Пионирском парку и припадника полиције.

Према проценама полиције, у пику синоћњег окупљања на свим локацијама у граду укупан број присутних био је око 31.000.

МУП је апеловао да и данашње окупљање протекне мирно и без инцидената.

Студенти у блокади за данас су најавили протест испред Дома Скупштине Србије.

Почетак скупа је најављен за 16 часова, а пре тога је предвиђено да се окупе на неколико места у граду, одакле ће кренути ка Скупштини.

Најавили су да ће бити прочитани њихови захтеви, да ће наступити блокадни хор, одавање поште страдалима у трагедији у Новом Саду, а потом бука.

Завршетак скупа је најављен за 21 сат.

Највиши државни званичници, као и представници верских заједница апеловали су на све да скуп протекне у миру.

Председник Србије Александар Вучић позвао је све да се данас сачува мир по сваку цену.

Вучић је истакао да ће држава Србија предузети све неопходне мере да се обезбеди мир, а да ће они који буду нарушавали мир бити ухапшени и строго кажњени.

Премијер Милош Вучевић такође је апеловао на организаторе скупа да се по сваку цену избегне сценарио сукоба.

Патријарх српски Порфирије више пута је апеловао да данашњи скуп протекне у миру, а и муфтија Исламске заједнице Србије Мухамед Јусуфспахић позвао је на очување мира и склада међу грађанима.

Групе студената блокирају факултете од краја новембра тражећи испуњавање четири захтева које су изнели и за које, и поред низа корака које су предузеле надлежне државне институције, тврде да и даље нису испуњени.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *