Удружење пацијената оболелих од тешке астме формирано је и у Крагујевцу.
Први скуп одржан је у Хотелу Крагујевац, а циљ оснивања је да се између осталог, утиче на превенцију настанка болести тешке астме кроз здравствено просвећивање становништва, популаризацију здравих стилова живота и залагања за психо социјалну помоћ и рехабилитацију оболелих од астме.
Пулмолози који су се обратили пацијентима указали су на нове методе и технике лечења од којих је биолошка терапија најефикаснија.
Облик тешке астме је стање опасно по живот. Напади се јављају више од једном годишње и захтевају лечење кортикостероидима, интервенције хитних служби и хоспитализацију.
Више од 16 милиона становника на планети живи са тешком астмом, и сваког дана умире 65 људи од ње. Пацијенти са тешком астмом немају контролу своје болести.
Око 50 одсто глобалног економског буџета одваја се за трошкове лечења пацијената са тешком астмом.
Опције за оболеле од астме ипак постоје. Увођење боље, ефикасније методе у лечењу резултирају коренитим променама стања пацијената који се осећају нормално.
Побољшање квалитета живота је изазов и стратегија и за пацијента и доктора.
Размена информација је све већа и третмани су фокусирани на физичко и психичко побољшање здравља.Кроз Удружење пацијенати оболели од астме, дефинишу своја права и добијају подршку да разумеју тип своје болести.
Извештава новинарка РТК Слађана Обрадовић Чукарић.