У Србији свакога дана најмање једно дете оболи од неке малигне болести, а годишње рак однесе један школски разред.
Циљ обележавања Међународног дана деце оболеле од рака је едукација јавности и повећање нивоа свести друштвене заједнице о овој проблематици, побошање услова лечења и рехабилитација оболелих малишана, као и пружање моралне и материјалне помоћи деци и родитељима.
Сваке године у Србији региструје у просеку 350 деце, оба пола до 19 година, са неком врстом малигнитета.
Више од две трећине новооболелих малишана је узраста до 15 година. Три групе болести, укључујући леукемију, туморе мозга и лимфоме, чине најчешће малигне болести у детињству.
У Националном удружењу родитеља деце оболеле од рака кажу да је канцер болест која у потпуности мења начин живота оболелог детета, родитеља и целе породице. Оно што охрабрује је да податак да је у више од 70 процената случајева могуће излечење.
Обезбеђивање адекватних услова за лечење малих болесника и унапређење квалитета живота њихових породица треба да буде једна од основних мисија сваког друштва. Кампања и целовити приступ дијагостици и лечењу допринеће да се дуплирају стопе излечења.
Грађани су на штанду НУРДОР-а у Пешачкој зони могли да купе нешто од предмета и тако помогну у обезбеђивању материјалне подршке малим борцима и њиховим родитељима.
Са друге стране, било је и оних који су пристали да учествују у снимању телевизијског квиза и потом сав освојени новац убацили у касицу Националног удружења родитеља деце оболеле од рака.
НУРДОР су 2003. године основали родитељи, лекари, медицинско особље и волонтери, са циљем да помогну малим борицма и њиховим родитељима да победе у најзначајнијој бици у животу.
Извештава новинарка РТК Нина Бајић.