Родна равноправност, положај жена у друштву, шта и колико држава може да уради како би се побољшао статус стријих жена у друштву биле су теме конференције Ментално здравље старијих жена која је одржана у Крагујевцу.
Скупу су присуствовали представници Владе Србије, координационих тела, стручњаци из области менталног здравља и представници града Крагујевца.
Под здрављем жена најчешће се подразумева њихово физичко и репродуктивно здравствано стање, а ређе се помињу старије особе које имају више од 60 година и које у преко 20 одсто случајева пате од неког обилка менталног или неуролошког поремећаја. У овој старосној доби најчешће се јављају деменција и депресија.
На конференцији која је одржана у Крагујевцу говорило се о томе шта треба учинити како би се унапредило ментално здравље старијих жена.
У Заводу за смештај одраслих лица „Мале пчелице“ у Крагујевцу жене имају прилику да кроз раличите радионице науче корисне вештине што има позитиве ефекте на њихово ментално здравље, каже Марија Лакетић, корисница услуга Завода за смештај одраслих Мале пчелице, која ће након 10-огодишњег боравка ускоро напустити ову установу социјалне заштите.
У протеклих месец дана, поводом Међународног дана жена, чланови Координационог тела за родну равноправност Владе Србије организовали су низ активности и манифестација широм земље у циљу подршке женама.
Град Крагујевац је пример добре праксе и један од водећих градова у Србији када је родна равноправност у питању.
Циљ конференције која је одржана на Факултету мединиских наука у Кргујевцу је да се старијим женама које спадају у рањиву групу када се ради о менталном здрављу, насиљу, пре свега психолошком, убудуће пружи значајнија и конкретнија подршка.
Извештава новинар РТК Иван Ганић.