У Крагујевцу одржано предавање “Ледено доба у Србији“

У организацији Центра за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу, реномирани географ, професор Слободан Марковић, дописни члан САНУ, одржао је предавање “Ледено доба у Србији“.

Ради се о једном од водећих светских истраживача у области геонауке.

Ледено доба представља завршну етапу у геолошком развоју планете Земље и оно је трајало приближно 2,6 милиона година.

Овај специфични геолошки период карактерише тренд глобалног захлађења.

Наш чувени научник Милутин Миланковић је овај збуњујући глобални климатски феномен објаснио својом познатом теоријом о астрономским узроцима појаве Леденог доба.

За последњи период у развоју планете Земље, шира јавност мало зна, а још мање какво је било ледено доба у Србији.

Захваљујући томе што је клима код нас била специфична за време Леденог доба, према речима Марковића, многе биљне и животињске врсте сачуване су на нашем простору, више него у другим деловима Европе.

Због тога Балканско полуострво, посебно централни део, представља један од најзначајнијих центара биодиверзитета.

Дописни члан САНУ професор Слободан Марковић налази се на Станфордској листи, међу два одсто најуспешнијих истраживача у свету за резултате постигнуте у 2020. и 2021. години.

Србија представља станиште за бројне ендемске врсте биљака које су ту преживеле хладне фазе Леденог доба и захваљујући томе и сада је један од најзначајнијих центара европског биодиверзитета.

Извештава новинар РТК Зорица Савић Ранковић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *