Светски дан Алцхајмерове болести први пут је обележен 21. септембра 1994. године, са циљем да се подигне свест јавности о овој болести и њеном утицају на породице, заједнице и нације.
У свету од Алцхајмерове болести болује око 50 милиона људи, док се у Србији процењује да више од 100 хиљада грађана имају ову болест, или неки облик деменције.
Алцхајмерова болест је дегенеративни мождани поремећај средњег или позног животног доба који уништава неуроне и везе у можданој кори, што доводи до значајног губитка мождане масе.
Болест представља физичко погоршање стања мозга чији је узрок немогуће утврдити, а последице су „ментално пропадање“, односно губитак памћења, говора, просторнр оријентацијр.
Алцхајмерова болест постепено смањује способност мозга да правилно функционише, изазивајући неповратни губитак памћења, сећања, свести о времену и простору, као и промене у понашању које на крају доводе до губитка способности да се особа стара о себи.
Неуролози препоручују свим особама које оду у пензију, када је и ризик од оболевања већи, да се здраво хране, буду физички активне, а да посебно буду одговорне према свом менталном здрављу, тако што ће пронаћи хоби који ће им служити за вежбање памћења.
Извештава новинарка РТК Ксенија Ђерковић.