Једна од три вакцине које су за сада одобрене у Србији против корона вируса је вакцина „Спутњик В“.
Проф. др Сергеј Бољевић, шеф катедре патологије човека на Сеченовском универзитету у Москви и прва особа са Балкана која је примила ову руску вакцину каже да „Спутњик В“ квалитетна, безбедна и ефикасна заштита од ковида 19, са благим и краткотрајним нежењеним реакцијама и очекиваним имунитетом од годину дана.
„Спутњик В“ је прва у свету регистрована вакцина против вируса корона.
„Спутњик В“ је такозвана аденовирусна вакцина. Делује тако што аденовирус који се не умножава и не изазива болест унесе у наш организам информацију за синтезу С-протеина САРС-ЦоВ-2, кључног протеина вируса посредством ког он доспева у наше ћелије.
Специфичност “Спутњик В” вакцине је у томе да се за прву и другу дозу вакцине користе различити аденовирусни вектори, што врло вероватно доприноси високој ефикасности.
До сад објављени подаци говоре о ефикасности од преко 90 одсто на основу међурезултата три фазе испитивања.
Руска вакцина се даје у две дозе, са минималним размаком од три недеље. У прве две-три седмице од вакцинације, формирају се антитела.
У том периоду могуће је заразити се короном.
Потпуна заштита стиче се 42 дана од примљене прве дозе вакцине.
Када је реч о признавању вакцина међу земљама др Сергеј Бољевић сматра да све вакцине треба да буду признате у свим државама, како не би дошло до забране међусобних путовања и нових гео-политичких подела.
Светска здравствена организација почиње процедуру сертификације руске вакцине “Спутњик В”, а њена примена одобрена је у Мађарској.
Према најавама, почели су и званични преговори о производњи руске вакцине „Спутњик В“ на Торлаку. Очекује се и сарадња са компанијом Астра Зенека.
Овај потез представља револуционарну сарадњу Универзитета Оксфорд и Института Гамалеја у борби против ковида 19.
Извештава новинарка РТК Нина Бајић.