Ове године, истог дана све хришћанске цркве заједно славе Ускрс.
У православним храмовима после поноћне литургије, верници су уз традиционални поздрав – Христос васкрсе – Ваистину васкрсе дочекали празник.
Јутарње литургије, према распореду богослужења биле су организоване у крагујевачким храмовима.
У цркви Светог Јоаникија у Бресници васкршњој литургији присуствовао је велики број православних верника.
Ускрс је највећи празник који слави победу живота над смрћу, а васкрснуће Исуса Христа симболизује основу вере, обнове живота, симбол неуништивости духа на коме почива хришћанска религија.
Васкршња литургија, славље у кругу породице је и крај Великог поста, а први мрсни залогаји су васкршња јаја, која се према древном обичају фарбају у црвену боју као симбол проливене Христове крви.
Васкршњим литургијама присуствује велики број верника, породица са децом.
На православним васкршњим иконама и фрескама слика се архангел Гаврило на гробном камену, а његова најлепша представа сачувана је у манастиру Милешеви крај Пријепоља, задужбини српског краља Владислава из 1234. године, која је проглашена за слику претходног миленијума.
Извештава новинарка РТК Слађана Обрадовић Чукарић.
