Високе температуре праве проблем пчелама

Последње студије показују да пчеле тешко подносе топлотни стрес услед екстремних температура.

Полен који је био изложен високим температурама утиче на развој ларви пчела и тако угрожава њено размножавање.

Високе температуре током лета праве проблем пчелама, јер тада нису активне, па је унос нектара преполовљен.

Када се током развоја цветова јави екстремна врућина, као што је случај овог лета, то може имати негативне последице по цвет.

У врелим летњим данима пчелама није потребна само храна, већ и вода за преживљавање и прављење меда.

Недовољно воде може имати озбиљне последице – пчеле могу да угину, а матица да престане да леже јаја.

Зато је неопходно поставити појилишта.

Промена климе изазива неусклађеност између периода цветања биљака и периода активности пчела.

Као резултат, биљке и њихови опрашивачи се не проналазе.

Због временских прилика какве су сада пчелари очекују мањи принос меда у односу на претходне године.

Суша и високе температуре оставиће последице на род и квалитет пчелињих производа.

Штете узроковане високим температурама нису заобишле ни пчеларе, јер велике врућине често умањују или у потпуности уништавају вредности бројних биљних врста које пчеле користе за пашу.

Зато је у овим врелим данима пожељно поставити кошнице испод крошње дрвећа и то тако да буду заштићене од сунчаних зрака у најтоплијем делу дана, од 11 до 15 сати.

Извештава новинар РТК Зорица Савић Ранковић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *