У Крагујевцу борави један од најбољих светских интервентних кардиолога проф. др Масахиса Јамане из Јапана.
Овај здравствени стручњак светског ранга из Tокија који је заслужан за развој интервентне кардиологије у Србији ће, у оквиру дводневне посете Крагујевцу, заједно са тимом интервентних кардиолога Универзитетског клиничког центра, урадити шест веома сложених интервенција код пацијената из Шумадије са најтежом формом коронарне болести.
Стручњак за интервентну кардиологију, проф. др Масахиса Јамане је директор Кардиоваскуларног одељења болнице у Јапану и специјалиста Међународне болнице у Токију.
Поред тога, он је и иноватор јер ствара материјал са којим кардиолози раде. Дошао је, каже, да пренесе искуства из Јапана и размени најновија сазнања у овој области са колегама.
Имамо одличну сарадњу са српским лекарима годинама уназад и велика ми је част што сам гостујући професор на Универзитету у Београду. Сада сам у Крагујевцу и драго ми је што сам позван да урадим неколико интервенција пи-си-ај методом и радујем се размени искуства са крагујевачким лекарима. Надам се да ће се ова сарадња јапанских и српских кардиолога наставити и у наредном периоду, рекао је проф. др Масахисa Јамане специјалиста интервентне кардиологије из Јапана.
Ова процедура се већ примењује на Клиници за кардиологију Универзитетског клиничког центра Крагујевац, а гостовање проф. др Масахиса Јамане, водећег интервентног кардиолога, је прилика за усавршавање.
Перкутане коронарне интервенције су планиране код пацијената са потпуно затвореним коронарним артеријама. Реч је о минимално инвазивној кардиолошкој интервенцији за отварање блокираних или сужених срчаних артерија, након које се омогућава успостављање несметане циркулације крви у срчаном мишићу.
Менаџмент Универзитетског клиничког центра у Крагујевцу очекује да се сарадња са врхунским стручњаком из Јапана настави и у наредном периоду.
Како би се листе чекања у УКЦ смањиле, рад је роганизован у две смене, а ради се и викендом.
О томе колико је долазак водећег интервентног кардиолога из Токија значајан за српске лекаре говори и чињеница да интервенције прате и кардиолози из Института за кардиоваскуларне болести „Дедиње“ и Института за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици, али и колеге из региона.
Извештава новинарка РТК Нина Бајић.