Председник Србије Александар Вучић рекао је вечерас да није видео нацрт статута Заједнице српских општина који је предложио албански премијер Еди Рама, али је нагласио да формирање ЗСО мора да буде засновано на ономе што је 2013. и 2015. потписано и прихваћено у Бриселу.
„Нисам видео тај предлог, а морам да вас упутим на Бриселски споразум, и морам да вас упутим чак и на оно што је био план Француза и Немаца, који нам јасно говори да ЗСО мора бити заснована на ономе што је прихваћено и потписано у Бриселу 2013. и 2015. године“, рекао је Вучић на заједничкој конференцији за новинанаре са Рамом одговарајући на новинарско питање поводом Раминог предлога статута ЗСО и да ли је било који предлог прихватљив осим онога што је предвиђено Бриселским споразумом.
Вучић је рекао да је преговарано готово две и по године о томе.
„Вођени су тешки разговори и преговори и са Хашимом Тачијем и са Исом Мустафом када су ставили параф на принципе што ми и данас само тражимо ништа више и ништа мање од тога.
Само ставите у статут принципе и све оно због чега делује и начин на који треба да делује ЗСО и то је то“, истакао је Вучић.
Он је рекао да су Срби прихватили и све остало – регионалну полицију и судство, и учествовање на изборима и многе друге ствари чак и цивилну заштиту коју су неки после прогласили за терористичку групу.
„Дакле суштина је у томе да ЗСО мора да буде формирана, требало је да буде формирана пре 10 година и више, али очигледно није било довољно воље да се то учини. Нисам видео тај предлог“, рекао је Вучић.
Рама је рекао да с обзиром да је поменут предлог жели још једном да понови да је његов предлог нацрта статута допринос који је дао и који је по његовом мишљењу веома позитиван када је реч о његовом садржају.
„Али, он није нешто што би стране требало да нужно прихвате. То није разматрала ниједна од страна.
Жао ми је да неки тамо не желе да схвате и разумеју да је ово био допринос. Косово и људи Косова су ти који говоре у своје име, то није нешто око чега бих се ја консултовао са председником Србије.
Оно што је стављено на папир је предато двојици кумова француског и немачког плана, немачком канцелару и председнику Француске и председнику Европског савета, да га прочитају или не прочитају, узму у разматрање или не. Ја га сматрам позитивним доприносом“, рекао је Рама.
Он је рекао да сматра да је развлачење са процесом успостављања ЗСО стратешка грешка, као што је стратешка грешка да се и даље развлачи са успостављањем услова за грађане Србије да спроводе своја верска права и да црква функционише у оквиру Устава Косова.
„Такође сматрам да инисистирање на томе да се остане у општинским зградама са полицијским снагама, са градоначелницима који су под условима бојкота изабрани и који немају услове да остану прави препреку да се дође до решења. Ја сам то рекао јавно, а ево и овде то понављам“, рекао је Рама.
Он је додао да сматра да ће председник Србије јасно рећи да када год се створе услови за изборе они ће се десити и да ће учешће бити обезбеђено.
На питање новинара да прокоментарише улогу Албаније када је у питању седница Савета безбедности УН коју је Вучић тражио због ситуације на КиМ, Рама је рекао да је Албанија чланица, као и чланица НАТО-а, а такође и земља која је свесна своје величине.
„Тако да ми нисмо ни суперсила нити имамо капацитет да се тако понашамо.
Међутим имамо довољно среће да будемо у савезу са суперсилама и из тог разлога све што чинимо на Савету безбедности УН јесте резултат консултација са њима.
Желим да будем упознат са овом идејом, прочитао сам нешто из медија али не знам шта председник мисли када каже да Савет безбедности мора да се бави питањем севера Косова, тако да могу о томе да разговарам кад стекнем јасну представу“, рекао је Рама.
У сваком случају, додао је, став Савета безбедности је у потпуности у скалду са САД и земљама које су унутар савеза.
„Оно што мене у овом стадијуму тензија сада брине, јесте да тензије не би требало да поремете наш компас и да тензије на северу Косова не треба да буду виђене као искључиве акције само једне стране већ као ствар са којом се мора позабавити заједно са свим савезницима, партнерима и Европском унијом, зато што све земље овде у региону су посвећене томе да буду део европских интеграција“, рекао је Рама.