Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да ће Србија дати све од себе да убрза свој европски пут и да уради све што може у сладу са неопходним реформама које мора да изврши.
„Ја сам рекао, Урсули (председница ЕК Фон дер Лајен), вероватно сам и сам крив. Можда лично нисам био толико посвећен због других ствари, због тога што није лако бити у нашим ципелама, и због Косова и Метохије и због свега другог, али ћемо дати све од себе да убрзамо свој европски пут“, рекао је Вучић после састанка са Фон дер Лајен, одговарајући на питање да ли је са председницом ЕК разговарао о динамици пута Србије ка ЕУ и конкретним препрекама са којима се Србија суочава.
Нагласио је да ће и ЕУ морати да донесе и неке стратешке одлуке о томе колико ко заслужује да буде њен део.
Вучић је додао и да је његово мишљење да колико је добро и важно за нас да будемо део ЕУ, толико је једнако, односно тек само мало мање, важно и за њих да овај део Европе буде у оквиру ЕУ.
Председник Србије се још једном захвалио Фон дер Лајен на посети и на изузетно отвореном разговору, додавши да када се земља води, онда мора да се води рачуна о свим детаљима и да се рачуна како ће и колико пензије, плате да се исплаћују, колико ће да расте приватни сектор, али и како да се повећа извоз.
„Политика вам дође као резултат свега тога, а не обрнуто. Не могу наше жеље да усмеравају оно што су објективни фактори и у складу са тим морамо да се понашамо. На жалост многих, ја не могу да испуњавам жеље које произлазе из нечијих емоција увек, већ је мој посао да донесем корист нашим грађанима и то ћу наставити да радим“, истакао је Вучић.
Он је истакао да је стално понављао став да је Србија на европском путу, а да ће чувати традиционално добре односе са пријатељима на истоку и да је са тим ставом два пута убедљиво победио на председничким изборима.
На питање новинара упућено председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен да ли је са Вучићем разговарала о односу Србије и Русије и како коментарише присуство делегације Србије на самиту БРИСК-а у Казању, после Фон дер Лајен је одговорио и Вучић, који је рекао да она може да посведочи да се често сам борио против некада и 20 или 25 шефова држава и влада када су говорили о српској неусклађености са спољном политиком ЕУ.
„Трудио сам се да објасним нашу позицију. Сигуран сам да ће вам и Урсула рећи, шта год мислила о мени, да то захтева одређену храброст.
Али сам исто тако био у стању да кажем лице у лице, где хоћу и где мислим да је Србији место. И поновићу вам, победио сам на изборима два пута говорећи људима да се налазимо на европском путу и да ћемо чувати традиционално добре везе са другим пријатељима“, рекао је Вучић.
Додао је да он нема две приче.
„То је значило да сам ја јуче отишао у Вршац на годишњицу или на рођендан Српске напредне странке и рекао да се Србија налази на европском путу и да ће да буде на европском путу. Имам исту причу и јуче и прекјуче и данас“, рекао је Вучић.
Рекао да је би они који су наводно забринути за европску будућност Србије сваки његов одговор који би ишао против Руса, Кинеза или било кога другог на истоку одмах искористили и једнако би били против његове изјаве која не би ишла у прилог нашим пријатељима на истоку.
„Овде се поставља само питање како и на који начин треба да се нападне власт у Србији. Тако су измислили данас текст у лондонском Тајмсу, потпуно измислили, апсолутно фалсификовали моје речи“, рекао је Вучић.
Додао је да је о томе разговарао са Фон дер Лајен и да има праве резултате истраживања јавног мњења у Србији, према којима је 43 одсто грађана за ЕУ, а 42 одсто за БРИКС.
Како је рекао, његова политика се није и неће руководити истраживањима јавног мњења, ма колико неко веровао да је супротно.
„Познајете ли икога у овој земљи ко је волео или ко је подржавао смањење плата и пензија?
Ја не познајем никога. Ја сам то урадио. И зато је Србија данас овако снажна и овако економски јака“, истакао је Вучић.
Фон дер Лајен је рекла да прати Србију већ пет година и да је видела да је наша земља остварила значајан напредак, истичући да се нада да ће Србија и даље успешно ићи ка приступању у ЕУ.
„На земљама кандидатима је одлука која дефинише брзину ЕУ интеграције и приступања“, рекла је она одговарајући на питање новинара када очекује Србију у ЕУ.
Фон дер Лајен је нагласила да то питање није лако и додала да јој га свака земља кандидат за чланство у ЕУ поставља.
„Важно је да отворено разговарамо о томе. Процес приступања се заснива на заслугама и на земљи кандидату је да ли ће да иде спорије или брже, односно да изабере брзину и наравно квалитет пута ка приступању ЕУ“, рекла је председница ЕК.
Према њеним речима, у процесу приступања ка ЕУ мора да се напредује у сваком сектору и категорији, а то захтева и много интеракција и разговора.
„Са планом раста, већ смо делимично отворили врата за економску интеграцију, али сви разговори о владавини права, правосуђу, спољној политици су процес усклађивања са ЕУ и када се постигне циљ, то је корак напред ка приступању ЕУ“, рекла је она.