Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас у Бакуу да су од изузетне важности разговори са азербејџанским председником Илханом Алијевим о гасној сарадњи јер, како је нагласио, ако би у Србији могли да подигнемо једну велику гасну електрану то би у значајној мери обезбедило и осигурало наше потребе за електричном енергијом у будућности.
Вучић је за РТС рекао да Азербејџан гради електране које су у стању да произведу и по један гигават електричне енергије, а да смо се ми увек до сада ограничавали на око 300, 350 мегавата.
„Уколико бисмо могли да подигнемо једну велику електрану то би у значајној мери обезбедило и осигурало наше потребе за електричном енергијом у будућности. Ми морамо да водимо рачуна о томе“, истакао је Вучић.
Према његовим речима, тема овогодишњег COP-а, поред стварања мира у свету, јесте управо зелена енергија.
„Ако нисмо у стању да створимо мир, о чему даље да причамо, али тема је и финансирање ових скупих пројеката јер све што морамо да радимо на зеленој енергији, бољој животној средини, избацивању фосилних горива, све је везано за огроман новац, сви каснимо, све касни свуда, морате да обезбеђујете балансирајућу енергију, што људи не морају да разумеју, само хоћу кажем да је потребан огроман новац“, навео је председник Србије.
Вучић је рекао да је изградња гасне електране са Азербејџаном један од начина да ми себе обезбедимо, посебно сигурност снабдевања гасом уколико би нам партнер била азербејџанска страна.
Како је навео, Србија последња два месеца извози енергију, али мора да размишља и о увозу јер не само да иде зима, већ иде и лето, а ове године у августу три дана смо трошили више него 18. децембра, дан уочи Светог Николе, када је потрошња највећа.
„Али људи су навикли, навике су другачије, порастао је животни стандард, људи желе да имају климе, индустрија наша расте, потребна је већа потрошња и гаса и електричне енергије“, указао је Вучић.
Како каже, потрошња вештачке интелигенције, односно долазак вештачке интелигенције на амерички континент, као и потрошња на електричне батерије и све друго, довешће до тога Американци све мање извозе у Европу.
Додао је да ће Европа од САД моћи да купује још три године, али да после неће имати шта јер ће Американци да троше на своје потребе.
„Чак ће и да увозе, сви морамо да разумемо шта се дешава, ми морамо да разумемо шта се дешава, зато нам је потребан уговор са Русима, са Азербејџаном, гасне електране, то је чиста енергија“, нагласио је Вучић.
Како је пренео, размишља се да се праве две од 350 или да се проба са изградњом једне од једног гигавата.
„У сваком тренутку ако имате довољне количине гаса можете да имате капацитет енергије од једног гигавата, то је за нас од изузетног значаја и ми немамо више проблема макар у наредних седам, осам, девет година, али морамо да се припремамо за даље године јер ћемо ми и даље да се развијамо и зато је важно да почнемо да разговарамо о нуклеарним модуларним реакторима, а нисам сигуран да ми у овом тренутку, иако имамо дивних паметних људи у Церну, Винчи, на другим местима, имамо довољно знања и капацитета да то урадимо“, казао је председник.
Додао је да се мора размишљати и о увозу знања и технологије и да се то, како је истакао, уради брзо.
Вучић је нагласио да до краја године неће бити поскупљења ни гаса ни струје за становништво и навео да је на ТТФ-у цена гаса 485 евра по кубном метру, а да Србија плаћа 323 евра, истичући да захваљујући аранжману са Русијом и релативно повољној цени са Азербејџаном Србија плаћа нижу цену гаса.
“Зато имамо могућности да даље субвенционишемо додатно и наше становништво и нашу индустрију, плаћамо ниску цену гаса, али у будућности ће се кроз цену гаса одређивати добрим делом и цена електричне енергије која, такође, расте и на фјучерсима и на свему другом“, рекао је Вучић.
Навео је да ће цела Европа имати много проблема и да су кренули напади на електропостројења у Русији и Украјини и да ће бити потпуни колапс енергетског система у деловима Европе.
Нагласио је да Србија зато мора да развија и прави нове капацитете како би у будућности могла да одговори својим потребама, али и изазовима.
Говорећи о утицају климатских промена и глобалног загревања, Вучић је рекао да због суше која је погодила Србију ове године за 15 и 18 одсто мањи принос кукуруза и пшенице, те да је удео пољопривреде у БДП-у све мањи и да се то надокрађује кроз ИТ сектор и индустријализацију земље.
Нагласио је да морамо да се спремамо да одговоримо на те изазове, наводећи да је ове године 56 локалних самоуправа било погођено поплавама.
“И сад како да припремите одговоре на то како ћете да изађете из фосфилних горива ако ни због чега другог, а то је да не губите паре у таксама које ће да наметне Европска унија и неке друге западне земље, које ћете морати додатно да плаћате“, рекао је Вучић.
Он је навео да је важно питање стопа јавног дуга која ће, како каже, до краја године по процени ММФ-а и Светске банке, на светском нивоу износити преко 100 одсто, на нивоу Европске уније око 90 одсто, а у Србији 46,4 одсто.
Нагласио је да Србија има могућност за улагања, али да треба да држи чврсто јавне финансије да не би, како каже, упала у ситуацију у којој се налазе многе европске и светске земље.
Навео је и да за теме о којим се говори на глобалним форумима као што је COP не постоје извори финансирања и да зато треба пратити шта раде Америка, Европа, Кина.
“Кад Кина има већу потрошњу нафте, тад видите како цена скаче, Кина смањи потрошњу нафте, цена пада и да не причамо свему другом. А све то је итекако повезано, а ми мали само морамо то да пратимо и да имамо што више јастука, бафера којима можемо да ублажимо проблеме са којима се суочавамо“, рекао је Вучић.
Истакао је да очекује добре билатералне сусрете у Бакуу и да се, како каже, даље размишља о свим енергетским питањима и питањима заштите животне средине и на који начин да се проналазе добри извори финансирања.
Вучић је рекао и да је у понедељак увече у Бакуу имао вечеру са мађарским премијером Виктором Орбаном и са шеиком Мухамедом бин Заидом са којима је, како је рекао, разговарао о горућим геополитичким питањима.
Додао је да је покушао да сагледа из њиховог угла како виде и улогу новоизабраног председника САД Доналда Трампа у свету, оценивши да она неће бити једноставна.