Програмом коришћења средстава буџетског фонда за заштиту животне средине за ову годину издвојено је око 40 милиона динара.
Финансирани су законом прописане обавезе мониторинга квалитета животне средине и субвенције за градску Чистоћу и Зеленило.
Мониторинг животне средине се сваке године уговара од јуна до јуна наредне године, па тако и ове.
Највише новца је издвојено за субвенције и то Градској Чистоћи за рециклажно двориште и градском Зеленилу за саднице.
И ове године еколошки динар је утрошен за пројекте заштите животне средине, које су реализовале невладине организације, за шта је издвојено 500 хиљада динара.
Ипак, највећи проблем у граду и даље представља депонија у Јовановцу, пречишћавање отпадних вода као и реконструкција канализационе мреже.
Реконструкцијом другог резервоара биогаса, на постројењу у Цветојевцу, почетком ове године, омогућено је несметно функционисање у наредних 20 година.
Наредне године градски Водовод наставља са ревитализацијом гас генератора.
Тиме ће се створити услови да се складишти биогас, а активирањем гас генератора омогућиће се производња електричне енергије, која ће користити за сопствени процес производње.
Када је реч о производњи воде за пиће, пуштањем у рад другог озон генератора, систем Гружа производиће 800 литара воде у секунди, што задовољава потребе града.
Тиме је успостављен систем најсавременије технолошке обраде сирове воде у здраву пијаћу воду.
Извештава новинарка РТК Зорица Савић Ранковић