Поводом обележавања 8. марта – Међународног дана жена, у „Биг фешн центру“, отворена је изложба „Математичарке широм света“.
Поставку су организовали Центар за промоцију науке и Научни клуб Центра за образовање Крагујевац.
Циљ је да се охрабре жене и да се покаже да, без обзира колико проблеми били тешки, увек морају да гледају напред и да имају подршку која је на њиховој страни, истичу организатори.
Пред Крагујевчанима, математичарке из Велике Британије, Швајцарске, Немачке, Италије, Румуније, Украјине, Мађарске…Из Србије – проф. др Душанка Перишић, са новосадског Универзитета.
Поставка приказује фотографске портрете и интервјуе 13 математичарки из различитих земања Европе, пружајући увид у њихове професионалне путеве, изазове и начин на који се математика преплиће са свакодневним животом.
Посетиоци имају прилику да се упознају са инспиративним причама научница и њиховим доприносом математици, али да стекну ширу слику о значају ове дисциплине.
У Центру за промоцију науке кажу да желе да охрабре жене да се баве науком и да покажу на који начин су то радиле европске математичарке, са којим изазовима су се оне сусретале током своје каријере и на који начин су биле охрабрене да наставе даље да приказују своје изванредне резултате који су допринели и обликовали садашњост, али и утицали на будућност.
Научни клуб Центра за образовање Крагујевац од свог оснивања 2016. године настоји да константно ради на промоцији и популаризацији науке.
Поставка представља промоцију науке са акцентом на улогу жена у математици.
Изложба је у Крагујевац стигла након Београда и Новог Сада. Грађани је могу погледати до 15. марта, а представља својеврсни увод у бројне математичке садржаје који ће бити организовани у Крагујевцу у наредном периоду, у склопу манифестације „Мај – месец математике“.
Извештава новинарка РТК Нина Бајић.

One thought on “Жене које су промениле свет математике”