У Крагујевцу је свечано обележено 180 година од званичног почетка дипломатских односа Србије и Француске.
О актеулној сарадњи у области културе, школства и високог образовања, у здању Старе скупштине, говорили су Фредерик Мондолони, амбасадор Француске, председник Скупштине града Крагујевца, Мирослав Петрашиновић и историчар, др Станислав Сретеновић.
Пријатељство два народа, траје више од 180 година, без обзира на велику географску удаљеност, културолошке различитости и економску развијеност Француске и Србије.
Везаност Срба за француске пријатеље историја бележи у средњем веку, удајом Јелене Анжујске за српског краља Уроша Првог Немањића.
У новијој историји, кнез Милош Обреновић је 1839. године у прву званичну посету примио француског конзула, док је кнез Милан Обреновић, после Берлинског конгреса на коме Србија добија независност, успоставио званичне дипломатске односе са овом земљом.
Савезништво и пријатељство Срби и Французи обележили су поводом великог јубилеја, 100 година од завршетка Првог светског рата.
На истој страни борили су се и у Другом светском рату.
Крагујевац брижљиво негује пријатељске односе са побратимским градом Сиреном, са којим је остварио дугогодишњу сарадњу, у размени средњошколаца.
У Крагујевцу успешно послује француска фирма „Тригано“. А у плану је и будућа сарадња.
Француска има веома важну улогу у Европској унији. Њен утицај по бројним глобалним питањима је велики.
Због тога је посета француског председника Емануела Макрона Србији, најављена у јуну, од немерљивог значаја за нашу земљу.
Француска је, скоро два века, била главни ослонац и искрени савезник Србије, у минулим ратовима.
Споменик Француско-српског пријатељства у Београду, са натписом „Волимо Француску као што је она волела нас“, подигнут давне 1930., године, подсећа на нераскидиву везу две земље.
Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.