Светски дан борбе против рака обележава 4. фебруара. У Србији се годишње дијагностикује око 36 хиљада случајева малигних болести, док од последица рака умре више од 20 хиљада људи.
Мушкарци највише обољевају од рака плућа и простате, док су код жена најчешћи процеси на дојци и грлићу материце.
Светска здравствена организација са Међународним удружењем за борбу против рака сваког 4. фебруара обележава светски дан борбе против рака.
Према најновијим проценама, број оболелих од малигних болесту и свету је порастао на 18 милиона људи, од чега смртних исхода има преко 9 милиона.
Током 2015. године у Шумадијском округу оболело је 1680 особа а 692 особе умрле су од рака, наводе у Институту за јавно здравље Крагујевац.
Превенција и рано откривање у случају малигних болести имају великог удела, зато је изузетно битно да се редовно обављају здравствени прегледи у Домовима здравља.
Оболелима од ове тешке болести је сваки дан велика борба, зато су подршка породице као и стручна помоћ један од корака ка излечењу. Од фебруара се у Клиничком Центру Крагујевац планира водич за пацијенте.
Процењује се да 40 одсто малигних болести може бити избегнуто само малим променама у животу сваког човека.
Више физичке активности, здрава исхрана, престанак пушења као и смањен унос алкохолних пића може значајно да побољша опште здравствено стање.
Не треба се ослањати на алтернативно лечење, јер се малигне болести сузбијају рехабилитацијом, адекватним лечењем и одговарајућом терапијом прописаном од лекара специјалисте.
Извештава новинарка РТК Марина Голубовић Миленковић.
