У Србији просечан судски процес траје више од 400 дана, док се просечно поступци медијације решавају за 53 дана.
При том, код вансудског решавања спорова, споразум се постиже у више од 70 одсто случајева.
Управо ови подаци су најбољи показатељи ефикаснонсти медијације, јер сам процес траје краће од судског поступка, а трошкови су много нижи.
У 2019. години спроведено је око 560 поступака медијације. Иако је ово релативно мали број, оно што је значајно је да је у односу на 2017. евидентно повећање броја предмета које судови упућују на медијацију.
Медијација је алтернативни начин решавања спорова, у којем треће независно, неутрално и непристрасно лице, као посредник, односно медијатор, помаже странама у сукобу да дођу до узајамно прихватљивог решења.
Процене су да је, у поређењу са редовним трошковима судског поступка, у зависности од вредности спора, медијација јефтинија од 35% до 60%. Из медијације увек излазе два победника, јер је реч о постизању договора који одговара и једној и другој страни.
У Основном суду у Крагујевцу наводе да је, у оквиру пројекта формирана посебна Инфо служба, а организоване су посебне обуке везане за стицање посебних знања у промоцији оваквог начина решавања поступака и информисању странака.
Пројекат ЕУ за Србију – Подршка Врховном касационом суду, који финансира вропска унија са 2.3 милиона евра, је осмишљен да даље подржи јачање капацитета Врховног касационог суда и судова.
Циљ пројекта је да допринесе унапређењу правосудног система и владавине права у Србији у складу са захтевима за приступање Европској унији.
Извештава новинарка РТК Нина Бајић.