У циљу превенције различитих облика злоупотребе електронских уређаја током образовно-васпитног процеса, Министарство просвете издало је препоруку свим образовним установама у Србији да интерним актом уреде начине употребе мобилних телефона за време боравка у школи.
Истраживали смо какво је мишљење родитеља, шта кажу ученици о овој теми и како изгледа правилник о коришћењу мобилних уређаја у школи?
Иако су мобилни телефони постали саставни део образовног процеса, ученици старијих разреда основних и средњих школа углавном своје телефоне не користе само када од њих то захтева наставник.
Током часова телефони се користе за размену порука, интернет садржаја, а неретко се и злоупотребљавају за снимање вршњачког насиља.
Покренута иницијатива од стране Министарства просвете, да се уреде начини употребе телефона током боравка у школи, ученицима се не допада, јер како кажу забрана може да делује контрапродуктивно.
Са друге стране, поједини родитељи сматрају да је коришћење мобилних телефона у школи погубно за знање.
Грађани Крагујевца, са којима смо ми разговарали, подржавају покренуту иницијативу о забрани мобилних уређаја у образовним установама.
Основна школа „Драгиша Михајловић“ у Крагујевцу прва је образовна установа у Шумадији која је израдила интерни правилник о употреби мобилних телефона у школи.
Према речима директора ове школе, мобилне телефоне ученици могу да користе након часова, али искључиво за позивање и размену порука.
Контрола коришћења других садржаја, у овој школи регулисана је смањеним протоком интернета.
Оно што треба нагласити, према овом правилнику ограничена употреба електронских уређаја не односи се само на ученике, већ на све запослене као и родитеље који улазе у ову образовну установу.
Министарство просвете у својој препоруци јасно наводи да се при изради интерног акта, свака образовна установа мора консултовати са свим органима школе а посебно са саветом родитеља, ученичким парламентом, наставничким већем и педагошким колегијумом.
Треба истаћи да, министарство не препоручује забрану коришћења мобилних телефона, већ позива на детаљније уређење начина његове употребе током боравка у образовно-васпитној установи.
Извештава новинар РТК Марина Голубовић Миленковић.
