Амбасадорка Израела посетила Историјски архив Шумадије

Обележавању Дана сећања на жртве Холокауста придружио се и Историјски архив Шумадије који је посетила заменица амбасадора Израела у Републици Србији – Александра Бен Ари.

Представници ове установе културе упознали су је са делом архивске грађе која сведочи о животу Јевреја у Крагујевцу пре и за време Другог светског рата.

Јеврејска заједница у Крагујевцу током Другог светског рата била је малобројна, али са значајним утицајем на друштвени живот.

Јевреји у Крагујевцу били су лекари, трговци, наставници. Страдали су током октобарске трагедије у Шумарицама.

Заменици амбасадора Израела представљен је део фонда Историјског архива – јавна и лична документа, фотографије јеврејских породица, осврт на судбину породице Холандер која је у Холокаусту страдала, погубила везе, али се и сасвим случајно поново повезала после приказане тв емисије у Америци после 40 година.

Изложени део фонда има и највреднију реплику плана куће Моше Елија, великог добротвора и доктора.

Удружење српско израелског пријатељства АХАВА у Крагујевцу залагаће се да се у близини некадашње куће доктора Моше Елија која се налазила на месту данашњег Хотела Крагујевац спомен таблом означи место и значај великог хуманисте који је био припадник јеврејске заједнице у Крагујевцу.

Од познатих јевреја крагујевчана данас се издваја Филип Давид, књижевник који живи и ради у Београду.

Извештава новинарка РТК Слађана Обрадовић Чукарић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора..

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *