Бдење уочи Божића у Саборној цркви у Крагујевцу

Српска православна црква и верници обележавају Бадњи дан традиционалним уношењем и налагањем бадњака, литургијама у храмовима и породичним окупљањем за посном трпезом.

Вече уочи најрадоснијег хришћанског празника Епархија шумадијска традиционално обележава налагањем бадњака у црквама и манастирима.

У Саборном храму Успења Пресвете Богородице организовано је Бдење уочи Божића, уз традиционално паљење бадњака коме су присуствовали градоначелник Крагујевца Никола Дашић, председник скупштине града Мирослав Петрашиновић и велики број Крагујевчана.

У Саборној цркви је и ове године на Бадње вече организовано налагање бадњака и Бдење.

Епископ шумадијски господин Јован са свештенством, у присуству верника у порти храма, традиционално је наложио бадње дрво које симболизује топлоту у Витлајемској пећини у којој је рођен богомладенац Исус Христ.

Бадње вече представља увод у најрадоснији хришћански празник, Божић, када се празнује рођење Исуса Христа. То је породични празник када верници не једу мрсну храну и предстваља завршетак великог божићног поста.

Божић се празнује породично, сви укућани су на окупу, најпре на Бадњи дан када се окупљају око посне трпезе, а потом и на Божић, када се ломи чесница и у кућу уноси печеница, долази положајник који ће пожелети срећу и напредак.

Осим посне трпезе, на Бадње вече се припрема и бадњак који украшен пшеницом и дреновим гранчицама домаћин доноси у кућу када га на кућном прагу чекају укућани.

Бадњак је симбол топлоте и светлости која греје и зближава породицу.

Божић се празнује три дана, а сви верници се током празновања поздрављају речима „Мир Божји- Христос се роди“. Они који приме овај поздрав одговарају „Ваистину се Христос роди“.

Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *