Трагедије која је задесила Крагујевац 1941. године када су нацисти у Шумарицама стрељали више од две хиљаде цивила сећа се цео свет.
Посебна осећања према овом страшном злочину имају потомци оних који су невини изгубили живот.
Крагујевац и околна места су од 19. до 21. октобра претрпела највећу трагедију у својој историји.
Скоро свака кућа је након 21. октобра 1941. године била завијена у црно због губитка неког од чланова породице, углавном мушкараца. Стрељање је преживела укупно 31 особа.
Страхоту овог догађаја годинама су препричавали преживели, али и потомци оних који су изгубили своје најближе.
Већ 18. октобра почела су прва хапшења, радници су извођени са својих радних места, ђаци из школских клупа.
У овој одмазди, Зорица Вучетић је изгубила деду и ујака које су немачки војници у групи са колегама, комшијама и пријатељима одвели на стрељање.
Иако су од тог догађаја прошле 83 године, сведочења о трагичном догађају која се преносе са генерације на генерацију буде јака осећања.
За породице страдалих обележавање крагујевачке трагедије у Шумарицама много значи како се овакав злочин никада не би заборавио, али и како би се сваке године одала пошта страдалима.
Спомен парк „Крагујевачки октобар“ чува фотографије које су чланови породица страдалих донели, како њихови очеви, дедови, браћа не би остали заборављени.
У музеју „21. октобар“ налазе се последње поруке, њих 42, које су написали страдали, оног момента када су били суочени са извесном смрћу.
Последње поруке које су биле намењене онима које су оставили код куће, данас читају и генерације њихових потомака.
Извештава новинар РТК Иван Ганић.