Књижевно вече посвећено крагујевачком октобру

Октобарским свечаностима својим програмом придружује се и Центар за неговање традиционалне културе „Абрашевић“ који је оргљанизовао тематско књижевно вече.

Позиву Центра одазвао се велики број крагујевачких стваралаца свих генерација, који су родољубивом поезијом одали почаст својим суграђанима, шумаричким жртвама 1941. године.

Песници, ствараоци поезије, својим стиховима одали су почаст жртвама нацистичког режима.

Ослоњени и инспирисани песмама великана српске поезије, речју и емоцијама, потврдили су да се грађани Крагујевца и 79 година после страшних догађаја достојно сећају својих суграђана.

Страдање крагујевачких цивила је заувек изменило лице мале вароши која је тада живела скромним животом.

Дуго се Крагујевац опорављао од бола када је остао без 2 хиљаде 796 становника и још много безимених који нису имали никавих докумената у време када су стрељани.

Тај догађај неминовно је утицао на живот свих послератних генерација, а град је постао симбол антиратних порука.

О крагујевачкој трагедији исписано је небројено снажних поема, песама, есеја.

Ликовни уметници, такође, су изразили свој став и болно сећање.

Данашње генерације стваралаца стиховима чувају сећање на суграђане.

Извештава новинарка РТК Слађана Обрадовић Чукарић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *