Град Крагујевац је једна од локалних самоуправа која је на конкурсима надлежних министарстава добила низ пројеката у области енергетске ефикасности.
Први програм реализован је 2017. године у Основној школи „Станислав Сремчевић“ у којој је замењена комплетна столарија, постављена лед расвета, а обављени су и радови на систему даљинског грејања.
Ускоро ће бити завршени и послови у једној од најстаријих школа у Србији – Основној школи „Прота Стеван Поповић“ у Чумићу.
Ради се и у школи „Радоје Домановић“. Сви подаци о потрошњи енергије доступни су грађанима на порталу отворених података.
Градски енергетки менаџер Ана Радојевић наводи да Крагујевац од 2014. има портал отворених података и додаје да се од те године евидентира потрошња у систему даљинског грејања, електричне енергије и воде.
Овај програм реализован је у сарадњи са Уједињеним нацијама за развој у Србији, као пројекат „Локални развој отпоран на климатске промене“.
У сарадњи са УНДП-ом у Крагујевцу ће бити спроведен још један програм који се односи на објављивање података о томе колико се топлотне енергије испоручује и којим подстаницама у стамбеним зградама у граду.
Оргомна уштеда очекује се и након замене столарије, лед расвете и реконструкције грејања у Основној школи „Прота Стеван Поповић“ у Чумићу где радови улазе у завршну фазу.
У току је реализација пројекта у циљу енергетске ефикасности и у Основној школи „Радоје Домановић“, а у плану су и друге основне школе у граду, али и на сеоском подручју.
Како је најављено из Министарства рударства и енергетике, планирано је да ове године први пут буде додељен новац и индивидуалним домаћинствима за мере енергетске ефикасности.
Уколико се тај пројекат буде реализовао у Крагујевцу, то ће значити да ће заинтересовани Крагујевчани моћи да за енергетску ефикасност добију део средстава која ће бити обезбеђена из градске касе, али и републичког буџета.
Тај новац ће се користити за набавку нових котлова, изолацију кућа и замену столарије.
Извештава нвоинарка РТК Катарина Мировић.