Култура: „Гидионов чвор“ на 19. Јоакимфесту, промовисана књига „Успомена на Црвену заставу“

Прве такмичарске фестивалске вечери, 19. Јоакимфеста у Крагујевцу, изведена је представа у продукцији Београдског драмског позоришта – Гидионов чвор, у режији Јане Маричић.

У потресној дуодрами играју: Мирјана Карановић и Јана Милосављевић. Реч је о делу америчке списатељице Џоне Адамс, која отвара важна питања школства и цензуре у школама. Мајка и наставница сусрећу се у учионици, три дана након трагичног догађаја. У надметању две снажне фигуре, оне пребацују међусобно одговорност, отварајући паралелно и питање универзалности бола и проблема одрастања младих данас.

Драмски текст „Гидионов чвор“, посредно кроз интензиван дијалог, провлачи причу о животу деце у савременим околностима, о утицају родитеља, школе, друштвених мрежа и интернета, о вршњачком насиљу, о кривици, болу, дечијој креативности и цензури политичке коректности, усамљености деце која одрастају препуштена сама себи.

У оквиру пратећег програма 19. Јоакимфеста на Малој сцени Књажевско српског театра, промовисана је књига аутора Милована Мрачевића – Успомена на Црвену заставу, према којој је урађена једна од најгледанијих представа претходних сезона у Крагујевцу. О књизи су говорили: Мирко Демић уредник издања, Милован Мрачевић аутор, Лела Вујошевић. Глумци Богдан Милојевић и Марија Ракочевић читали су одломке из књиге објављене у издању Установе културе „Кораци“

У књизи су заступљене и драме Милована Мрачевића, „Двадесети век“, „Сунце туђег неба“ и „Тријанонски споразум“. Милован Мрачевић рођен је 1953. године у Ванкуверу. Дипломирао је и магистрирао историју на Универзитету Британска Колумбија. Аутор је изложбе у Етнографском музеју у Београду о исељавању из Краљевине Југославије. Својевремено је био гостујући студент драмског писања на Факултету драмских уметности у Београду, у класи Филипа Давида и Биљане Србљановић. Живи и ради на релацији Београд- Ванкувер.

У Контакт галерији Студентског културног центра одржана је промоција романа аутора Ненада Зеца – Три мудра мајмуна. Централно питање којим се аутор бави је зло, перцепција зла, порекло зла и могуће реакције које појединац према том злу може испољити, а за главно средство којим се поиграва у својим анализама користи интерпретације чувене источњачке скулптуре чије име је уједно и наслов романа.

Аутор, Ненад Зец, рођен је у Новом Саду 1986. године. Данас је успешан адвокат. Његов први роман – Три мудра мајмуна објављен је у издању Нове поетике.

Аутор емисије Слађана Обрадовић Чукарић

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *