Култура: Предавање „Милутин Миланковић и одбрана отаџбине“ у Историјском архиву Шумадије

Поводом обележавања 145 година од рођења великог српског научника Милутина Миланковића, у историјском архиву Шумадије, проф. др Слободан Стојановић одржао је предавање засновано на истоименој књизи “Милутин Миланковић и одбрана отаџбине“ са циљем да се покаже допринос овог научника на пољу изградње војне инфраструктуре између два светска рата. Професор Слободан Стојановић, после двогодишњег истраживања објавио је књигу која откривајући мање познате детаље о животу великог научника јавности открива и Миланковићев ратни дневник.

Наш први доктор техничких наука, Милутин Миланковић, резервни официр о ратовању је писао: „Преживео сам,и то сваки пут у зараћеној земљи, два балканска и два светска рата. Био сам на бојном пољу и у заточеничком логору, одмарао се по апсанама и таворио у интернацији“. Аутор открива да је Милутин Миланковић био мобилисан и ратовао са бројним професорима Београдског универзитета.  

Аутор књиге и предавања, открива да су у рату Миланковић и остали интелектуалци преводили стране часописе, документацију, новинске извештаје. У част Милутина Миланковића један кратер на тамној страни Месеца носи његово име, као и планетоид који су открили српски астрономи, али и медаља европског геофизичког друштва.

У Кући Ђуре Јакшића отворена је изложба цртежа др Душана Васиљевића. Поставку „Српски витезови“ чине илустрације из Васиљевићевих књига о српској средњовековној војсци, као и његови нови, још увек необјављени радови.

Илустрације др Душана Васиљевића, стоматолога који се неколико деценија бави проучавањем српске средњовековне војске, приказују витезове, најупечатљивије и најколоритније ратнике тог времена. Реални приказ сваког витеза прати и његова опрема која одговара одређеном временском периоду од краја 13. до почетка 15. века, када је, према речима аутора, дошло до велике еволуције у развоју оружја и оклопне заштите. Илустрације потичу из Васиљевићевих књига инспирисаних овом темом и написаних тако да привуку не само стручну јавност, већ и обичне читаоце.

Изложбу „Српски витезови“ у Кући Ђуре Јакшића отворила је Ана Петровић Јелић, чланица Градског већа за културу.

 Сазнања до којих је дошао бавећи се проучавањем српске средњовековне војске, др Душан Васиљевић је преточио у шест књига, а у припреми је још један наслов у два тома. У једном ће бити описан развој војске, тактика и историја кроз појединачне битке закључно са падом Смедерева 1459. године, док други, који прате илустрације, говори о развоју опреме и тумачењу ратне опреме са фресака. Циљ аутора је да српски средњи век који је, како каже, величанствен у сваком погледу, приближи широј јавности.

Аутор Слађана Обрадовић Чукарић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *