Центар за научно-истраживачки рад САНУ и Универзитет у Крагујевцу организовали су округли сто Огледала Душана Матића и изложбу Поеме у боји, посвећену једном од најзначајнијих књижевника, академика оснивача Београдске групе надреалиста и првог декана Факултета драмских уметности у Београду.
Округли сто и изложба, која је први пут напустила Легат Душана Матића из Ћуприје део су овогодишњих Октобарских свечаности.
Академик Душан Матић рођен је у Ћуприји 1898. године. Преживео је албанску голготу, а потом отишао у Париз на студије филозофије на Сорбони. Између два рата радио је као професор гимназије у Београду. После два политичка хапшења бива без осуде пензионисан. Почетком рата затворен је у Бањичком логору. Послератно доба доноси нове интелектуалне подухвате. Био је уредник Радио Београда. Своју заоставштину оставио је родном граду и од 1986. године у Народној библиотеци у Ћуприји налази се Легат Душана Матића. Лични предмети, преписке, документа, слике први пут се излажу ван матичног простора. У Универзитетској галерији у Крагујевцу, јавност може да види и писаћу машину на којој је стварао, као и чувени шал симбол истоимене престижне песничке награде.
Током живота, Душан Матић је често посећивао Крагујевац, Шумарице. Био је члан Српске академије наука и уметности. Пола века од његове јаке академске улоге, Центар САНУ Универзитета у Крагујевцу округлим столом и изложбом подсећа се његовог немерљивог доприноса академској заједници.
Један од најзначајнијих српских интелектуалаца, Душан Матић био је песник, есејиста, критичар, преводилац, први декан Факултета драмских уметности у Београду.
Академик Душан Матић добитник је многобројних награда и признања за свој рад, међу којима је и зенит интелектуалне каријере – француска Легија части.
Душан Матић је умро 1980. године у Београду и сматра се несумњиво једном од најутицајнијих и најзначајнијих личности југословенске и српске културе и уметности.
Извештава новинарка РТК Слађана Обрадовић Чукарић.
