Ово је најстарије и најзначајније дело које чува Историјски архив Шумадије

Најстарије и најзначајније дело које се чува у Историјском архиву Шумадије је Стематографија Христофора Жефаровића.

Ово дело које датира из 1741. године, у Историјски архив доспело је деведесетих година прошлог века.

Стематографија је била полазна тачка за реконструкцију Лабораторије за рестаурацију и конзервацију књига Историјског архива Шумадије.

Стематографија Христофора Жефаровића, позната и по поднаслову као „Изображеније оружиј или рическихˮ је бакрорезна збирка стихова, гравира и хералдичких симбола, издата у Бечу 1741. године.

Иако невелика по обиму, она је једна од најдрагоценијих српских књига у 18. веку због порука које су одраз културно-уметничких и национално-политичких тежњи српског народа у Аустрији тога времена.

Стематографија је свој пут нашла до Историсјког архива Шумадије.

У времену настанка Стематографије српска историја није се учила, српских школа готово да и није било, а оне ретке имале су кратак век трајања.

Због тога је улога овог дела била велика, пре свега као приручника из националне историје, а затим и као темеља верске, моралне и политичке постојаности.

У Историјском архиву Шумадије циљ је да се грађа што дуже сачува због чега je неопходно да се најстарији спис чува у тачно одређеним условима.

У плану је дигитализација Стематографије, најстаријег списа који чува Историјски архив Шумадије, како би ово дело широј јавности било приступачно. Спис је тренутно доступан у дигиталном издању Дигиталне библиотеке Матице српске.

Извештава новинарка РТК Наташа Радивојевић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *