Нова година по јулијанском календару почиње у поноћ.
Због пандемије корона вируса, која је изменила начин прославе овог празника, славља се из центра града селе у скромне, породичне амбијенте.
Припреме су току, како у домовима, тако и у Градској управи, која наставља традицију да прворођеној беби у Новој години по јулијанском календару, дарује поклон честитку у вредности од 100.000 динара.
Поред најлепшег поклона у новогодишњој ноћи који породица може да добије, Град Крагујевац ће обрадовати мајку са пребивалиштем на територији града Крагујевца.
Уручење поклон честитке породици прворођене бебе у Српској новој години биће организовано сутра, у складу са тренутном епидемиолошком ситуацијом.
Због забране јавних окупљања изостаће органозовани дочек, а средства која је 2020. требало да буду потрошена за прославу Нове године и организовање ватромета, у износу од око милион динара, преусмерена су за лечење најмлађих суграђана.
До деведесетих година прошлог века, Српска нова година славила се тихо.
А онда, почетком те деценије грађани Србије су излазећи на тргове, јавно и колективно славили Нову годину по јулијанском календару уз концерте и незаобилазне трубаче.
Крагујевачки музичари сећају се колективног славља и наводе да је српској дијаспори овај празник од посебног значаја.
Већина грађана Српску нову годину слави скромније у односу на традиционалну.
Да ли је и у условима пандемије одговор да ће „дочек бити скроман и у кругу породице“ у ствари најлепши и најбогатији начин прославе?
Почетак нове године по јулијанском календару доноси наду и веру у боље сутра, а уз богату трпезу и пријатно проведено време у породичном окружењу.
Извештава новинар РТК Милица Раденковић.