Међунaродна конференција у оквиру пројекта „У част прошлости, обликовање будућности: Израда предстудије изводљивости за ревитализацију машинске радионице у Војно-техничком заводу“, прва по реду, одржана је данас у Крагујевцу.
Окупила је стручњаке из области културе, архитектуре, урбанизма и креативне индустрије са циљем промовисања значаја индустријског наслеђа за локални и регионални развој.
Предстудија изводљивости за ревитализацију машинске радионице у Војно-техничком заводу, један је од три пројекта који су одобрени у оквиру израде Стратегије развоја урбаног подручја Града Крагујевца и свих општина Шумадијског округа.
О значају ревитализације индустријског наслеђа за Србију, сарадњи јавног и приватног сектора и инвестиција у ревитализацији и валоризацији наслеђа, говорили су представници Министарства за европске интеграције, делегације Европске уније ЕУ ПРО Плус програма и Регионалне агенције за економски развој Шумадије и Поморавља.
Кроз ЕУ ПРО Плус програм, примењен је интегрални територијални приступ развоју, који је прво довео до развоја 12 територијалних стратегија у којима су дефинисани стратешки пројекти за одређене територије, за шта је обезбеђено око 10 милиона евра.
На међународној конференцији било је и речи о примерима добре праксе из Србије у ревитализацији културно-историјског наслеђа, а могла су да се чују искуства из Чешке Републике.
У име града Крагујевца учеснике конференције поздравио је Александар Милошевић, члан Градског већа за инвестиције и управљање који је истакао да Војнотехнички завод представља културно историјску целину од изузетног значаја, огроман потенцијал и неискоришћен бисер у урбаном центру града, који се простире на 43 хектара.
Извештава новинарка РТК Зорица Савић Ранковић.