Више од петине грађана жели да се исели из Србије, док више од 90 посто оних који живе у иностранству будућност своје деце види у држави у којој сада живе или некој другој западној земљи.
То показују резултати истраживања организације „Србија 21“ који су представљени на трибини у Народној библиотеци у Крагујевцу.
Према резултатима истраживања организације „Србија 21“, чак 85 одсто испитаника желело би да се исели у земље запада, док скоро половина размишља о трајном исељењу.
Међу онима који размишљају о одласку највише је испитаника старости од 19 до 29 година. Као разлози за исељење највише се истичу стандард, боље плаћен посао и лоша ситуација у држави.
На веома посећеној трибини у Крагујевцу чули су се негативни примери због којих су људи спремни да напусте Србију и започну живот у некој другој земљи.
Истраживање је спроведено са циљем да се отвори дискусија и трага за решењем како смањити одлив становништва.
Иако се до сада одлазак из Србије везивао за младе, у последње време има све више људи у петој деценији и старијих који одлазе у иностранство у потрази за бољим условима за живот.
Проблем масовног исељавања људи није само проблем Србије и држава у региону, већ и највећег дела земаља источне Европе, чуло се на трибини у Крагујевцу.
Извештава новинар РТК Саша Стаменић.