Све више пољопривредника покреће пластеничку производњу цвећа

Људи који живе у селима Шумадије, у намери да остваре добар профит у оквиру својих домаћинстава и имања, покренули су различите видове пољопривредне производње.

У пластеничкој производњи саде разне врсте пољопривредних култура, а све више пољопривредника покреће пластеничку производњу цветних садница.

Ненад Степановић из Ботуња успешно се бави цвећарством.

До сада није користио подстицајна средства које даје Министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства за развој цвећарства, али у наредном периоду планира да прошири производњу цветних садница уз помоћ подстицаја.

У домаћинству породице Степановић различитих врста цвећа има у изобиљу у пет пластеника.

До пре десетак дана било је и више саксијског цвећа, али је велики део садница продат за Дан жена.

У пластеницима тренутно доминира Калцеоларија, једногодишња цветница, народски названа папучица.

Њени цветови су јаких боја, једнобојни, али има и оних који имају крупне пеге и мале штрафте, па их зову и папучице тигрице.

Цвеће подноси ниске температуре, цвета и расте у баштама и балконима од фебруара до маја, а препоручљиво је да се сади на северној страни где нема директног сунца.

Труд око узгајања цвећа је велики. У пластеницима се ради током целог дана, наводе Степановићи из Ботуња.

За пластеничку производњу цвећа у шумадијским селима опредељују се, углавном, млађи људи, али и породице које имају више чланова.

Посао је обиман и ради се током целе године.

Зима се ближи крају, а почетак пролећа обележава цветање висибаба, љубичица и баштенског цвећа, зумбула и нарциса.

Љубитељи собног цвећа углавном купују саксије са цикламама, које плене лепотом боја крупних цветова занимљивог облика.

Цикламе не подносе високе температуре, па често своје место добијају у застакљеним терасама или у просторијама које се не греју.

Са порастом температуре ваздуха почиње садња сезонског цвећа које произвођачи у ово доба године брижљиво припремају за продају.

Извештава новинарка РТК Катарина Мировић.

*Преузимање текста или дела текста дозвољено је само уз навођење извора. Фотографије, аудио и видео материјал, као и њихови делови (скриншот и сл.), уколико није другачије означено, су власништво ПД Радио телевизија Крагујевац доо и њихово преузимање је могуће само уз сагласност аутора.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *