Пилот пројекат „Електронски дневник“ почео је да се примењује почетком 2017. године, када је електронска евиденција уведена у 60 школа.
Временом тај број се увећавао тако да је до сада више од 830 основних и средњих школа у Србији папирни дневник заменило електронским.
Већина крагујевачких школа примењује eлектронски дневник, али има оних који тек почињу са припремама и обукама школских координатора.
Електронски дневник омогућава разредним старешинама, наставницима и директорима школе да на брз, једноставан и поуздан начин воде евиденцију о ученицима.
Како би се тај циљ остварио неопходно је опремање школа са одговарајућом информационо телекомуникационом опремом тамо где недостаје, као и похађање обука школских координатора.
У Крагујевцу већина основних и средњих школа увелико ради без папирног дневника, али има и оних који тек почињу увођење eлектронског дневника.
Једна од првих школа у Србији, која је увела да електронским путем родитељи могу да прате оцене и изостанке, је основна школа “Милутин и Драгиња Тодоровић” у Крагујевцу.
То је реализовано 2005. године преко мобилне апликације. Електронски дневник је само надоградња онога што су већ радили.
Наставници и учитељи задовољни су радом са електронским дневницима. Они кажу да су се лако прилагодили овом начину рада.
У наредном периоду предвиђено је да и родитељи добију шифре како би могли да приступе електронском дневнику и виде оцене и изостанке своје деце.
“Родитељски модул“ је израђен и ускоро ће бити спреман за коришћење.
Извештава новинарка РТК Ксенија Ђерковић.